Eurowinieta


Eurowinieta to elektroniczny system poboru opłat drogowych, który jest uniwersalny dla Danii, Holandii, Luksemburga oraz Szwecji. Do 1 kwietnia 2016 roku wymagana była ona także w Belgii, jednak z wymienionym dniem została zastąpiona przez system kilometrażowy. Obowiązek posiadania winiety w wymienionych krajach dotyczy wszystkich kierowców ciężarówek, z wyłączeniem autobusów i autokarów.

Gdzie można kupić eurowinietę?

Miejsca, w których można kupić eurowinietę, to wybrane stacje paliw, punkty obsługi na granicach oraz autoryzowani przedstawiciele operatora eurowiniet, AGES. Jest możliwe także nabycie jej przez internet.

Jak długo ważna jest eurowinieta?

Eurowinieta może zostać zakupiona na konkretny okres czasu – może być to wybrana liczba dni, jak i tygodni, miesięcy lub też cały rok. Jej koszt uzależniony jest od klasy emisji spalin, liczby osi oraz okresu obowiązywania eurowiniety. Do jej wydania niezbędne jest podanie kilku istotnych danych: numeru rejestracyjnego pojazdu, klasa emitowanych poprzez niego spalin, liczba osi oraz okres korzystania z przejazdów. Dane te zostają wprowadzone do bazy danych systemu eurowiniet – nie muszą być potwierdzone przez naklejki lub inne elementy do okazania, aczkolwiek można wydrukować potwierdzenie dokonania opłaty.

Jak to działa w praktyce?

Kierowca poza uiszczeniem opłaty nie musi nic więcej robić. Kamery umieszczone na punktach kontrolnych wykrywają numer rejestracyjny pojazdu i sprawdzają go w systemie. Działa to podobnie do fotoradaru – jeżeli samochód porusza się pod drogach, za wjazd na które nie zapłacił, na adres kierowcy zostaje wystawiony mandat, dodatkowo może zostać on zatrzymany przez policję drogową, która automatycznie dostaje zgłoszenie o złamaniu przepisów.

Czy są jakieś wyjątki?

Poza wymienionymi autobusami nie ma żadnych wyjątków w wymogu posiadania eurowiniet dla pojazdów ciężarowych.

Warto wiedzieć

Eurowinietę można zamówić online tylko w przypadku posiadania uaktywnionej karty flotowej, paliwowej lub kredytowej. Akceptowane karty tego typu to: DKV, ENI/Agip, Esso, euroShell, eurotoll sas, EUROTRAFIC, Eurowag, LogPay, Multi Service Tolls, OMV, PLOSE, Ressa, Statoil, TOTAL, TSI Global Star, UTA.

Czas, od kiedy zacznie obowiązywać eurowinieta, może zostać ustalony przez kupującego i wynosi on maksymalnie 1 rok od dnia zakupu.,

Jeżeli pojazd zarejestrowany jest w Danii lub Szwecji, winiety należy nabywać w krajowych urzędach skarbowych albo w urzędzie ruchu drogowego danego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *