Holowanie pojazdu


Każdy właściciel pojazdu mechanicznego stanie kiedyś przed tym nieprzyjemnym problemem, gdy jego auto odmówi posłuszeństwa. Samochód może nie odpalić lub co gorsza, nieoczekiwanie zatrzymać się w trakcie podróży. Najgorzej, gdy stanie na pustkowiu.Co zrobić w takiej sytuacji? Pojazd nie może pozostać na środku drogi – to mogłoby doprowadzić do niebezpiecznych kolizji. Kierowca sam sobie nie poradzi.

Holowanie

To proces, w którym sprawny pojazd ciągnie zepsuty. Przepisy nie określają dokładnie rodzaju samochodu holowniczego. W zasadzie każde może ciągnąć drugie. Najważniejszy jest sposób połączenia samochodów. Ma gwarantować bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego i sprawne poruszanie się. Najczęściej, do holowania używa się wytrzymałej i giętkiej liny holowniczej.

Stając przed problemem niesprawnego auta, o pomoc możemy poprosić znajomą osobę, która swoim pojazdem odholuje nasz niesprawny. Warto pamiętać, że podczas holowania innego pojazdu nie można przekraczać prędkości 30 km/ h w obszarze zabudowanym. W niezabudowanym, dozwolona prędkość wzrasta dwukrotnie. Bezpieczniejsze będzie jednak wezwanie pomocy drogowej. Ta dysponuje specjalnym sprzętem i dobrze wyszkolonymi pracownikami, którzy zadbają o prawidłowe odstawienie auta do mechanika.

Pomoc drogowa

Pomoc drogowa to przedsiębiorstwo, które świadczy usługi holowania pojazdów mechanicznych. Przeważnie, oferta firm tego typu jest dużo większa. Możemy skorzystać z jej usług, gdy nie będziemy potrafili samodzielnie wymienić koła, zabraknie paliwa w baku lub zakopiemy się w błocie. Przede wszystkim jednak to firmy, które oferują swoją pomoc holowniczą. Wystarczy skontaktować się z wybraną, poinformować o wypadku, określić swoje dokładne położenie. Dyspozytor wyśle lawetę, która dotrze na miejsce zdarzenia w możliwie najszybszym tempie. Nasz niesprawny samochód zostanie solidnie zamocowany do pojazdu holowniczego i bezpiecznie odstawiony na miejsce naprawy. Firmy holownicze działają na terenie całego kraju. Jedna, swoim zasięgiem może objąć całe województwo lub powiat.

Usługi pomocy drogowej nie należą do najtańszych. Warto więc wykupić jeden z wariantów ubezpieczenia. Wtedy to wynajęta przez ubezpieczyciela laweta odholuje nasz pojazd, kierowca będzie mógł skorzystać z auta zastępczego. Samochód zastępczy będzie mógł mu służyć, dopóki usterki zepsutego nie zostaną usunięte. Niektóre polisy nie gwarantują podstawienia firmowego pojazdu. Informacje o pakiecie gwarantowanych usług zawarte są w podpisywanej umowie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *