Jak działają „źli” przewoźnicy?


Pośpiech zazwyczaj nie jest dobrym doradcą i wybór przewoźnika bez ówczesnej jego weryfikacji może przynieść nam więcej strat niż korzyści. Sztandarową zasadą dokonywania wszelkiego rodzaju decyzji (w szczególności tych o dużym znaczeniu dla funkcjonowania przedsiębiorstwa) jest wzięcie pod uwagę wszystkich czynników, które mogą mieć wpływ na jej końcowy rezultat. Wybór przewoźnika należy właśnie do tego typu decyzji, a świadomość tego, że nie wszyscy w branży TSL grają „czysto” czyni tę decyzję jeszcze ważniejszą.

Co może nas spotkać?

Podjęcie nieodpowiedniego wyboru może kosztować nas wiele. Dość powszechne są na przykład kradzieże przewożonych ładunków. Strata oczywiście zależy od wartości transportowanego towaru, ale raczej nie powinniśmy się spodziewać, że złodzieja skusi ładunek niższej wartości. Cenne towary przywłaszczane są dużo częściej niż te o wartości stosunkowo przeciętnej. Kradzież może mieć miejsce właściwie na każdym etapie przewozu. Przewoźnik może też współpracować ze złodziejami i być pośrednim sprawcą kradzieży.

Przewoźnik może również za wszelką cenę chcieć zarobić więcej i załadować na pojazd towary o całkowitej wadze przekraczającej dozwolony limit, narażając tym samym bezpieczeństwo przewozu. Możemy w tym wypadku powiedzieć, że wolne ładunki są wręcz przeładowywane.

Oszustwa dokonywane przez przewoźników mogą polegać również na podszywaniu się pod inny podmiot. Celem jest tutaj oczywiście również osiągnięcie określonej korzyści materialnej przez przewoźnika. W celu uniknięcia tego typu sytuacji bardzo ważnym elementem weryfikacji przewoźnika jest sprawdzenie wszystkich jego dokumentów – szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wszelkie nieścisłości i podejrzanie wyglądające dokumenty.

Przewinieniem związanym z oszustwem poruszonym w poprzednim akapicie jest fałszowanie dokumentów przez przewoźnika. Pamiętajmy więc, żeby dokumenty, które dostaniemy od wybranego przedsiębiorstwa, poddać szczegółowej weryfikacji. Sprawdzenie ich nie powinno odbyć się pobieżnie. Jeśli przekażemy towar przewoźnikowi o nieuczciwych zamiarach, prawdopodobnie możemy się z nim pożegnać.

Oczywiście nie jesteśmy bezradni – istnieją sposoby, aby skuteczniej zweryfikować otrzymane dokumenty. Rozwiązaniem jest chociażby porównanie z bazą CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Jeśli już spotkała Cię nieprzyjemna sytuacja skorzystaj ze sprawdzonej kancelarii prawnej TransLawyers specjalizującej się w branży transportowej.

Jak się przed tym ustrzec?

Przede wszystkim, przed wyborem przewoźnika powinniśmy przeprowadzić jego dogłębną weryfikację, uwzględniającą wiele źródeł informacji. Najlepszym wyjściem jest wybieranie zaufanych przewoźników, z którymi już kiedyś nawiązywaliśmy udaną współpracę. Pamiętajmy, że od jakości zlecanych przez nas przewozów zależy również reputacja naszej firmy, więc pośrednie konsekwencje naszej niewłaściwej decyzji mogą okazać się długotrwałe i o wiele bardziej intensywne od konsekwencji wynikających z samej tylko wadliwej dostawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *