Pozytywne niespodzianki transportu miejskiego


Polska się rozwija, więc rozwijają się i polskie miasta. Nie ma obecnie problemu, by szybko dostać się z jednego końca miasta na drugi, a to wszystko dzięki komunikacji miejskiej, która rozwija się coraz bardziej i wprowadza udogodnienia, o których nawet się nie śniło naszym rodzicom albo dziadkom. Nasuwa się pytanie, co będzie w przyszłości, jeśli już teraz jest tak dobrze.

Należy zacząć od pojazdów, które poruszają się po ulicach miast. Choć gdzieniegdzie można jeszcze zauważyć stare autobusy, które już z zewnątrz mówią, ile lat krążą po miejskich ulicach, to zarządy transportu miejskiego coraz więcej pieniędzy inwestują w nowoczesne autobusy wyposażone we wszystkie niezbędne urządzenia: kasowniki informujące o ważności biletu, dacie i godzinie, umożliwiające także zakup biletów; tablice elektroniczne wyświetlające aktualny przystanek i całą trasę przejazdu danego autobusu, a nawet elektronicznych lektorów, wyczytujących nazwy poszczególnych przystanków lub informujące o czekającej pasażerów kontroli biletów.

Ponadto na każdym już niemal przystanku w większym mieście Polski można dokonać zakupu wybranego rodzaju biletu: normalnego, ulgowego, wieloprzejazdowego. Do niedawna było to możliwe tylko w kioskach lub wybranych punktach na terenie miasta, a także u kierowcy, dziś sprawa jest ułatwiona. Zadowoleni z tego najbardziej są pewnie ci, którzy często spóźniali się na autobus i musieli przejść często nieprzyjemną rozmowę z kierowcą, skarżącego się na pasażerów opóźniających odjazd. Tak więc wszyscy odetchnęli i są zadowoleni.

Oprócz tego nasuwa się też bardzo prosta kwestia – nowoczesne autobusy komunikacji miejskiej są bardzo wygodne – aż chce się siedzieć na ich fotelach! A jeśli nie ma miejsca, to nie trzeba kurczowo trzymać się jednej na cały pojazd barierki pod oknem lub rurki na środku. Przez całą długość pojazdu rozwieszone są elementy, które dzięki ich złapaniu, pomagają utrzymać równowagę.

Rozwój komunikacji miejskiej poszczególnych miast kraju dobrze wróży na przyszłość. Prowadzi to bowiem do tego, że ludzie chętniej będą korzystać z takiego przejazdu niż z użycia własnego samochodu. Dzięki temu środowisko nieco odetchnie, bo zmniejszy się ilość spalin emitowanych do atmosfery. To bardzo ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę, decydując, czy na co dzień będziemy poruszać się samochodem, czy autobusem. To my jesteśmy odpowiedzialni za czystość środowiska, a wpływają na nie tylko i wyłącznie nasze decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *