ViaToll, dla każdego?


ViaTOLL to zautomatyzowany system do poboru opłat za przejazdy wybranymi odcinkami dróg krajowych. Są one wymagane dla wszystkich pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 oraz autobusów niezależnie od masy. Właściciele samochodów osobowych poniżej masy 3,5 tony mogą również przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności. Zaletą takiego rozwiązania jest bezobsługowa płatność w miejscach poboru. System ten działa od 1 lipca 2011 i zastąpił winiety.

Jak działa system viaToll?

Dwa najważniejsze elementy systemu to urządzenia umieszczone w pojazdach. Jednym z nich jest viaAUTO. Przesyła drogą bezprzewodową informacje o pojeździe do odbiorników umieszczonych na bramkach poboru opłat przy wjeździe i zjeździe z autostrad objętych systemem. viaAUTO to niewielkie urządzenie, które przykleja się w górnej części przedniej szyby, tuż za lusterkiem wstecznym. Jeżeli komunikacja z odbiornikiem nastąpiła poprawnie, szlaban otwiera się, umożliwiając dalszą drogę. Jeżeli zaś nie został on podniesiony, oznacza to konieczność ręcznej regulacji płatności lub też odbioru wezwania do zapłaty. Dzieje się tak, gdy na koncie brak już środków lub nie ma ich wystarczająco dużo, aby pokryć wysokość opłaty.

Warto dodać, że pojawiają się od czasu do czasu informacje o źle naliczanych opłatach przez viaAUTO. Producent urządzenia uznał ponad 1100 egzemplarzy za dotknięte wadami fabrycznymi, które naliczają płaty w błędny sposób. Co jakiś czas trafiają się jednak wykrycia nowych, a więc nie jest to system niedoskonały.

Dla auto powyżej 3,5 tony przeznaczone jest urządzenie viaBOX. Wydawane jest po dokonaniu rejestracji i podpisaniu umowy oraz wniesieniu kaucji.

Koszty używania

Koszty uzależnione są od długości drogi. Stawka za przejazd 1 km autostrady przez samochód o masie do 3,5 tony wynosi 0,10 PLN, a dla motocykli jest to połowa wymienionej kwoty. Dla pojazdów masie całkowitej powyżej 3,5 t do 12 t wynosi ona (w zależności od klasy EURO) od 0,20 – 0,40 PLN. Podobnie w przypadku pojazdów o masie powyżej 12 t opłata wynosić może pomiędzy 0,27 a 0,53 PLN. W przypadku autobusów masa nie jest istotna – liczy się tylko klasa EURO. W zależności od niej masa wynosi od 0,20 do 0,40 PLN za 1 km.

Na oficjalnej stronie internetowej viaTOLL znajduje się specjalny kalkulator, dzięki któremu można obliczyć dokładny koszt za przejazd wybraną trasą.

Jak zarejestrować się w systemie?

Rejestracja w systemie viaToll może być dokonana w trybie online, Punktach Obsługi Klienta lub Punktach Dystrybucji viaTOLL. Istnieje także Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta.

Przeczytaj również o Loi Macron zmiany od 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *